Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a sezóna už dávno skončila. Stejně jako minulý rok přináším soupis všech podstatných sportovních událostí, které jsme letos zažili. A že těch s pozitivním výsledkem nebylo málo! Sezónu končíme s bilancí 7 áčkařů a 12 béčkařů a s nepřeberným množstvím dílčích úspěchů a kvalitních výkonů.

 

 • V rámci zimní přípravy probíhaly nedělní mapové tréninky, při kterých jsme letos zavítali na Aldašín a do Hostomic. Dorostenci měli soustředění u Dobříše a také se pravidelně účastnili společných mapových výjezdů.
 • Již v březnu zazářila Bára Smolková s Emčou Bulířovou, když si vyběhly nominaci na středoevropský pohár dorostu na Jarním poháru. Výborně zaběhly i o den dříve, když ve štafetách skončily sedmé.
 • 13. dubna na Mistrovství ČR v nočním orientačním běhu skončila Bára Smolková sedmá v D16 a Gabča Šimůnková na stejné pozici v hlavní ženské kategorii.
 • O den později zazářila zase Emča Bulířová, když se na svém prvním áčkovém závodě v D16 hned postavila na bronzový stupínek. Bára Smolková skončila těsně za ní, čtvrtá. Výborný začátek sezóny!
 • Velikonoční soustředění ve Skokovech bylo kvalitní přípravou na nadcházející sezónu. Všichni do svých tréninkových deníků přidali kilometry naběhané s mapou v ruce a užili si spoustu zábavy při společných aktivitách. Zkušenosti ve skalách se pak v nadcházející sezóně opravdu hodily…
 • Na výzývacím poháru obsadili pražští žáci 3. místo. Na úspěchu se z Tretry podíleli Žofka Bulířová, Terka Měšťanová, David Elleder, Jáchym Bulíř, Honzík Melišík a Kuba Smolka.
 • Neztratili jsme se ani na MČR ve sprintu v Čáslavi. Jednoduché tratě nebyly ke škodě – Bára Smolková skončila pátá, Emča Bulířová a Martin Melišík shodně obsadili sedmé místo. O den později na sprintových štafetách byla dorostenecká štafeta bohužel diskvalifikována, ale i tak, skutečnost, že na poslední úsek vybíhala z šesté pozice, je ukazatel, že se s námi rozhodně musí počítat!
 • Žáci ten víkend nejenže stihli zafandit dorostencům v Čáslavi, ale absolvovali také náročné soustředění v Kutné Hoře a Žďáru nad Sázavou.
 • Bára Smolková ovládla náročnou klasickou trať v Doksech! Paráda! Byl to také velký krok směrem k nominaci na Mistrovství Evropy dorostu, kam Bára následně obdržela pozvánku! Super!
 • Po jarní části žebříčku B jsme v H14 drželi 3 áčkové pozice zásluhou Honzíka Melíšíka, Kuby Smolky a Davida Elledera.
 • Na MČR na krátké trati skončila Emča Bulířová šestá a Bára Smolková sedmá.
 • Hned z MČR odjížděla Bára Smolková na Mistrovství Evropy dorostu do Běloruska, kde absolvovala několik tréninku, získala zkušenosti z velké akce a vyběhla si sedmé místo ze sprintu! Bomba!
 • Na letním soustředění v Chotěboři se nám z vědecké konference stal boj proti epidemii a zároveň jsme zahájili přípravu na podzimní část sezóny.
 • Již první víkend pokračovaly skvělé výkony našich áčkařů. O 4., 5., 7.,. 8. a 10. místo se v Lukovečku postarali Bára Smolková, Emča Bulířová a Martin Melišík.
 • Skončil i žebříček B. Po jeho sečtení bylo jasné, že příští rok postavíme dvě sprintové štafety na Mistrovství republiky! Novými áčkaři se stali Honzík Melišík, Kuba Smolka a David Elleder.
 • Béčkaři pro následující sezónu jsou Miša Šimůnková, Tonda Černý, Matouš Černý, Jana Popová, Veronika Popová, Dominik Sork, Šimon Tůma, Jáchym Bulíř, Terka Měšťanová, Matěj Kuchař, Linda Tomášková a Ondra Kuchař.
 • Dorostenky opět zazářily na Českém poháru štafet v Polubném, když v jednom z technicky nejnáročnějších terénů u nás podaly velmi pěkné výkony a doběhly si pro třetí místo.
 • Odpoledne poté Bára Smolková obsadila 6. místo ve sprintu.
 • Druhý den vyhrála závod Českého poháru štafet štafeta tretráckých žáků ve složení Dominik Sork, Honzík Melišík a David Elleder.
 • Na Picánkově řádném Mistrovství České republiky na klasické trati si doběhla pro osmé místo Emča Bulířová, desátá skončila Bára Smolková. Co nás ovšem těšilo daleko více, bylo to, že se konečně prolomila (v poslední možné chvíli) smůla Ondry Měšťana z letošní sezóny, když po vynikajícím výkonu ve finále B konečně získal licenci A na příští sezónu, celkově na MČR obsadil 20. místo.
 • V žebříčku A skončila Bára Smolková 4. a Emča Bulířová 8. v D16, Martin Melišík 17. a Ondra Měšťan 26. v H18.
 • Na MČR štafet kluci konečně porazili holky, když se senzačně umístili v TOP10 zásluhou Ondry Měšťana, Tondy Černého a Martina Melišíka. Holky doběhly patnácté.
 • Výborné výkony na MČR družstev uvedly celou orienťáckou komunitu v šok, když po čtvrtém úseku vedlo dorosteneckou kategorii právě naše družstvo. Po troše nervozity družstvo skončilo sice až 11., ale přesto se jedná o nejlepší výsledek za posledních minimálně 10 let.
 • V polovině října jsme také společnými silami uspořádali oblastní žebříček na Hradešíně.
 • Gabča Šimůnková uzavřela rok 2019 na 36. místě v rankingu.
 • Dorostenci zakončili sezónu výpravou do Krkonoš.

Letošní výsledky byly trochu jako z říše snů! Když jsme před několika lety vzali trénování za své a začli jsme se mu věnovat, doufali jsme, že jednou budeme moct říct, že máme sprintovou štafetu na MČR a příští rok tam budeme mít dokonce dvě! A okamžik sezóny? Tak to je jasné: Moment při MČR družstev, kdy Béďa hlásil: „Ema Bulířová běžela výborně a bude po čtvrtém úseku předávat na prvním místě. Prosíme zbývající členy štafety Tretry Praha, aby si došli pro GPS, konkrétně Barboru Smolkovou a Šimona Tůmu.“

Je to všechno skvělé, ale stále je potřeba koukat dopředu a stavět si dlouhodobé cíle. Zatím jde většinou o výsledky v dorosteneckých kategoriích, které již sice o něčem vypovídají, ale cesta k dalším bude vyžadovat velké nasazení a poctivý přístup k tréninkům!

A co plánujeme v novém roce? Již v březnu proběhne žákovské soustředění zaměřené na základní mapovou techniku v Polubném. Hned potom na to navážeme tradičním velikonočním soustředěním v Bernově u Nejdku. V dubnu budeme pořádat oblastní žebříček v Jevanech a v červnu PPŽ na Ládví. Příští rok také uspořádáme velkou leteckou výpravu do Švédska na O-ringen s dvěma tréninkami před samotnými závody. Někteří se do Švédska podívají o prázdninách i podruhé spolu v rámci svazových stacionárních tréninkových kempů. Bude se konat i tradiční letní soustředění, tentokrát v luxusních terénech u rozhledny Slovanky v Jizerských horách. Pomalu rozjíždíme i projekty na rok 2021 a 2022, takže se máte na co těšit!

My se zase budeme těšit na další rok práce v tak skvělé partě jako je ta v Tretře…

Mnoho sportovních i osobních úspěchů v roce 2020!

Kuba Ransdorf