Letošní Mistrovství světa veteránů se konalo na Slovensku v Košicích a jeho okolí. Původně bylo naplánované na rok 2020, ale kvůli COVIDu se přesunulo na rok 2023. Na účastníky čekaly 3 modelové tréninky, 2 kvalifikace – sprintová a lesní a 3 finálové závody – sprint, krátká a klasika.

Za Tretru se zúčastnilo celkem 8 závodníků 4 ženy (Martina Petrová, Jindra Tihonová, Radka Melišíková a Helena Vavrušová) a 4 muži (Ján Šomvársky, Zdeněk Fiala, Jarda Tihon a Vladimír Hejtmánek). A rozhodně se v těžké mezinárodní konkurenci neztratili. Velký dík patří Zdeňkovi, který sledoval termíny, zařídil nocleh a jízdenky.

Kvalifikace sprintu se běžela v Košicích v areálu Technické univerzity a finále v historickém centru. Nutno říct, že to byla spíš běžecká záležitost a nejlépe si s touto výzvou poradila Helena, která postoupila do finále A, kde doběhla na 21. místě. Ve finále B se pak hodně dařilo Martině, která doběhla na krásném 2. místě, a Radce, která odsadila 8. místo.

Lesní kvalifikace (pro obě disciplíny krátkou a klasiku) se běžela kousek na sever od Košic, v terénu s kombinací typického kontinentálního terénu s detailnějšími částmi tvořenými sesuvy půdy. Do A finále se podařilo postoupit Radce a Heleně. Do B finále Zdeňkovi a Vladimírovi, Martině a Jindře.

Finále na krátké trati se běželo v okolí rekreačního střediska Sigord. Terén byl bohatý na terénní detaily pocházející ze sesuvů půdy a terénní eroze. Nejlépe si s tratí poradila Jindra, která obsadila 12. místo v B finále. Radka i Helena se udržely v A finále i pro závěrečnou klasickou trať.

Klasika se běžela v atraktivní části národního parku Slovenský kras, na Silické planině známé hlavně množstvím velkých závrtů vzniklé erozí krasového terénu. Nejlépe si s tratí poradil Zdeněk, který obsadil krásné 22. místo v B finále a Jarda 5. místo v C finále.

Košice jsme ve volných chvílích poznávali i jako turisté a ochutnávali místní dobroty a české pivo. Týden to byl náročný, nejen závody samotnými, ale i urputnými vedry. Nicméně závodníci si odvážejí spoustu zážitků, zkušeností a těší se na další WMOC, které bude příští rok ve Finsku!